Günlük Fındık Fiyatları

Bildiğiniz gibi fındık fiyatları serbest piyasada ayarlanmaktadır. Fındık fiyatları satıcı ve alıcı arasındaki ilişkiye, ayrıca fındık üretiminin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Fındık talebi az olursa üretici fiyatı yüksek tutar. Eğer talep fazla ise üretici satış fiyatını düşürebilir. Ayrıca fındık üretimi fazla olursa aynı şekilde üretici daha ucuz fiyata satabilir ürünü.

Fındık; Karadeniz bölgesinde ( Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce ve Akçakoca ) yetişen bir kuru yemiştir. Karadeniz’in iklimi ve toprak tarzına uygun olan bu kuruyemiş ülkemizce önemli bir yere sahiptir. Yurt dışına ithal olarak da gönderilmesi yönüyle çok büyük yarar sağlamaktadır ülkemizin ekonomisine.

Günlük fındık fiyatı fazla olmasa da ufak tefek değişiklikler göstermektedir. Bu değişim sabah ile akşam arasında gerçekleşir. Alıcı gün içerisinde fazla alım yapmazsa fiyat akşama doğru gittikçe azalır ve satıcıyı bir nebze zarara uğratabilir. Fakat ürün gün içerisinde fazla satılırsa alıcı fiyatta oynama yapmaz hatta ufak bir arttırma bile yapabilir. Fındık tüketilme oranına göre de fazla tüketilen bir kuru yemiş olduğu için diğer kuru yemişlere oranla daha fazla alıcıya sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde ve yıl içerisinde de üreticiyi ve satıcıyı fazla zarara uğratmaz. Fındık besin kaynağı olarak da çok faydalıdır. Beyin fonksiyonlarını ve vücut gelişimini doğru yönde etkiler. Bu nedenle de alıcısı fazladır.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.