Hardaliye Satışı

Hardaliye NedirHardaliye,  ülkemizin Trakya bölgesinde üzümden yapılan bir içecek türüdür. Tam bir vitamin deposu olan Hardaliye’nin insan sağlığına çok büyük faydaları bulunmaktadır. Bağışıklık ve dolaşım sistemini dengeleyici özelliğinin yanı sıra, tansiyon dengeleyici, iştah açıcı, hararet kesici ve kuvvet verici özellikleri de bulunmaktadır. Hardaliye yapımında daha çok Papazkarası denilen üzümlerin öncelikle kabuğu kırılacak kadar eziliyor. Ezilmesi ile birlikte oluşan şıranın şarap haline gelmesini önlemek için hardal da kabuğu ezilkene kadar ezilerek bir kat üzüm bir kat vişne yaprağı şeklinde fıçılara konulur. Hardaliye kaynama aşamasından sonra 15-20 gün içinde içilecek kıvama gelmektedir. Hardaliye özellikle Trakya bölgesinde kokulu kara üzümlerin ezilerek şıra noktasına gelecek şekilde içinde üzüm, vişne yaprağı ve K-Sorbat ve K-Benzoat katılarak üretilen alkolsüz milli bir içeceğimizdir.

Hardaliye, portakal ve domates sularından dört kat daha fazla antioksidan içerdiği anlaşılmıştır. Bu nedenle kanser oluşumunu engelleyici ya da kanser hücrelerini yavaşlatıcı bir öneme sahiptir. Hardaliye yapım aşamasındayken çok soğuk ve çok sıcak ortamda bulunmamalıdır. Mahsen ortamları Hardaliye için idealdir. Eğer uygun bir ısı sisteminde muhafaza edilmezse şarap haline dönüşmektedir. Eğer Hardaliye şarap haline dönüşürse içine bir miktar tuz atılırsa sirke olarak kullanılmaktadır.

Hardaliye satış aşamasına geldiğinde alkol içermeyen ve hava almayan bir ortamda muhafaza edilerek korunur. Satış aşamasında hijyenik kavanozlar içerisinde barındırılır. Hardaliye’nin en önemli özelliği milli içeceğimiz özelliğinde olmasıdır. Özellikle şeker ve tansiyon hastaları için hastalıklarını dengeleyici bir özelliği sahiptir.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.