Hgs Bakiye Yükle

HGS olarak kısaltılmış olan HGS sistemi Otoyol geçişlerinde ve Boğaz Köprülerinin geçişinde Radyo frekansı ile tanımlama sistemi ile gerçekleştirilen sistemdir. Bu sistem Türkiye’de bu sistem 17 eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlandı. Hızlı geçiş sisteminde kullanmış olduğunuz kartlar içerisine hgs bakiye yüklüyor ve onları her geçişte kullanıyorsunuz. Peki, bedava HGS alabileceğinizi biliyor muydunuz? 2017 yılına girdiğimizde ocak ayında köprü geçişlerini sağlayan KGS (Kartlı geçiş sistemi) kaldırılacak. KGS’lerin yerini 1 Ocak itibariyle HGS’ler alacak. Bu nedenle 600 bin kadar HGS kart satışı yapılmıştır. Bu rakamın ilerleyen tarihlerde 4 milyona kadar yükselmesi bekleniyor.

KGS kart yerine HGS kart alacaksanız bu kartları ücretsiz olarak bankalarınızdan isteyebilirsiniz. Köprülerde Hızlı Geçiş Sistemi kartı 5 TL ye satılırken bankalarda alım ücretsiz oluyor. Ayrıca KGS kartlar kaldırılacağında eğer içerisinde bakiye mevcutsa bu bakiye size iade edilecektir. KGS içerisinde kalan bakiye HGS kartınıza aktarılabilir. Bu işlemi PTT şubelerinde, bankalarda ya da karayolları acentalarına başvuru yapabilirsiniz. 15 gün içerisinde KGS kartınızın içindeki bakiye yeni HGS kartınıza aktarılıyor. KGS kartınızın depozitosu iade edilmiyor. OGS kartlarında kullanımının azalıp HGS’ye yönelimin artması bekleniyor. OGS’den HGS’ye geçmek isteyenler kullanmış oldukları OGS cihazlarını ücret alarak iade edebilir.

HGS kartı aracınızın ruhsatı ve kimlik kartınız ile birlikte bankalar, PTT şubeleri, köprü ya da otoyol gişelerinden alabilirsiniz. Hgs yükleme alanları marketler ve benzin istasyonlarıdır. En az yükleyebileceğiniz bakiye tutarı 30 Tl’dir. Bakiyelerinizi tüm hgs yükle kategorisine açık alanlardan yapabilirsiniz. Son zamanlarda hgs yükleme alanları olarak bakkallar bile kullanılabiliyor.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.