Natürel Sızma Zeytinyağı

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi olan Zeytinyağı son derece özel işlemlerden sonra sofralara ulaşmaktadır. Zeytinin direkt olarak yağı çıkarılır ve de tamamen doğal bir şekilde kullanılır. Son derece faydalı olan ürünün doğal olduğundan emin olmalısınız.

  • Zeytin meyvesinin suyundan elde edilen yağ tamamen bitkiseldir ve de yararlıdır. Bu suyun ne kadar doğallığını koruduğu konusu kaliteyi belirleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.
  • Örneğin Sızma Zeytinyağı alacaksanız kesinlikle asit oranına dikkat etmeniz gereklidir. Asit oranı yüksek olan yağlar doğallıktan uzak olan yağlardır.
  • Halk arasında açık renk ya da koyu renk yağlara bakılarak doğallığın anlaşılabileceği düşünülmektedir. Oysaki farklı yörelerde çıkarılan zeytinin yapısına göre yağın renginde değişiklikler olabilir. Bu bir yağın kalitesini belirleyen bir etken olamaz.
  • Kullanılan yağda zeytinin kokusu hissedilmeli ve de ağızda kendisine has acımsı tadını bırakmalıdır. Eğer ki zeytin kokusu yerine ağır bir koku varsa ve ağızda küf kokusu gibi bir tat bırakıyorsa o halde ürün natürel değildir. Aynı zamanda yağın sizi rahatsız edici düzeyde asidik olduğunu hissederseniz yine natürel değildir.
  • Bu konuda Natürel sızma zeytinyağı alacağınız zaman öncelikle kokusuna ve de tadına bakmanız gereklidir. Daha sonra yoğunluğuna ve ardından rengine bakabilirsiniz. Ancak renk kesin bilgi vermeyebilir.

Sizde doğal olan ürünlere ulaşmak ve de detaylı bilgi almak istiyorsanız www.orfion.com.tr sitesine bakabilirsiniz.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.