Omü Sözlük

Omü sözlük, Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu bir sözlüktür. Öğrenciler konu başlıklarına göre buraya yazdıkları cümlelerle konuya farklı bakış açıları getirirler. Enteresan oldukları kadar eğlenceli olan bu sözlükler birçok kişi tarafından takip edilir. Ülkemizde bu işi çok profesyonelleştiren ve büyüten sözlük grupları vardır. İlk olarak bu sözlüklerle başlayan akım diğer üniversitelere de sıçramış ve akım giderek büyümüştür.

İçerisinde bugün, gündem, ukde, debe, iyisinden, istatistikler gibi bölümler barındıran sözlük öğrenci ve öğrenci olmayan herkesi yazar olarak kabul edebilmektedir. İyi bir yazar olmak yeterli. Genellikle öğrencilerin ‘geyik yapmak’ olarak tabir ettiği muhabbetleri yapmak için girdikleri bu sözcükler çok güzel konulara yer verebilmektedir. Bazı yazarların gündem hakkında ve olaylara karşı yaklaşım olarak yazdıkları cümleler sosyal medyada çokca paylaşılmakta ve popüler olmaktadır. Eleştiri yapmak için çok marjinal ortamlar olan sözlükler yazarların özgürce kendilerini ifade etmeleri için bir fırsattır.

Omü, 1975 yılında Hacettepe Üniversitesinden kurularak oluşan bir üniversitedir. Kurulduğu yıldan itibaren siyasi olarak birçok süreç atlatmıştır ve birçok alanda farklı eğitim veren kurum son yıllarda eğitim olarak yükselişini sürdürmektedir. Omü sözlük ise üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir eleştiri ve muhabbet ortamıdır. Sözlük öğrencilerin katılımı ile renkli ve neşeli bir hal kazanır. Omü sözlük diğer sözlüklere göre çok yoğun olmamakla beraber kendine özgü bir havası vardır. İleri de katılımcıların yoğunlaşması ile beraber daha da neşeli bir hal alması muhtemel sözlükler arasındadır.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.