Ovulasyon Testi

Günümüzde gebelik testlerinin doğruluk oranları eski dönemlere göre oldukça yükselmiş durumda. Hamile olup olmadığını kontrol etmek isteyenlerin en çok başvurduğu yöntem ev tipi gebelik testi olmaktadır. Bu testler idrarda bulunan HCG hormonunu ölçmektedir. Bu hormon, döllenmeden yaklaşık 7 ile 10 gün arası bir sürede yeterli miktarda salgılanmaktadır. Bu sürenin geçmesini bekleyerek testi uygulamak daha doğru sonuçlar verecektir. Eğer bir aciliyet söz konusu değil ise adet dönemine kadar beklemek ise en mantıklı tercih olacaktır.

En sık kullanılan yöntemlerden birisi de ovulasyon testi olmaktadır. Bu test insan idrarında LH saptanmasına dayanan oldukça hızlı sonuç veren bir testtir ve testin amacı hamile kalmaya en uygun dönemin tespit edilmesidir. Kadınlarda yumurtlama döneminde LH miktarı artmaktadır. Bu sebeple hamile kalmak isteyen kadınların oldukça sık tercih ettiği ve doğruluk payı çok yüksek olan bir yöntemdir. Saat olarak ise en uygun aralığın 10.00 ile 20.00 arası olduğu belirtiliyor.

Döllenmeden sonra, henüz adet gününü beklemeden yapılan testlere erken gebelik testi denilmektedir. Bu testlerin temeli döllenme sonrası artan HCG hormonu miktarının ölçülmesine dayanmaktadır. Cinsel ilişkiden en az 7 gün sonra ve adet döneminden yaklaşık 3 – 4 gün önce yapılması en doğru sonucun alınabilmesi açısından önemli bir noktadır. Bu testler oldukça pratik ve kolay uygulanabilir olduğu gibi %100 e yakın bir doğruluk ile sonuç vermektedir.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.