Road Blocker ve Yer Tuzağı

Özellikle büyük şehirlerde bulunan insanların belli kurallar çerçevesinde yaşayabilmesi için bazı denetimlere tabi tutulması gerekir. Bu denetimler yayalardan ziyade araç geçişlerinde yapılmaktadır. Yayalara ait olan bölgelerde araç trafiğinin engellenmesi ya da kontrollü olarak sağlanması için hız kesiciler ya da bariyerler kullanılır. Bariyerlerin kullanım alanları güvenlik tedbirinin seviyesine ve kullanılacak yerin önemine göre belirlenmektedir.

Hız kesme, trafik denetimi ve araç kontrolü işlemlerinde etkili olarak kullanılan road blocker kolluk kuvvetlerinin vazgeçilmez denetim mekanizmasıdır. Maliyet açısından biraz pahalı olan road blocker montaj aşaması itibari ile de oldukça zorludur. Yerin altına kasalı bir biçimde yerleştirilen road blockerler 1 metrelik derinlikte yer alır. Maliyet açısından biraz daha ucuz olan diğer bir yöntem ise mantar bariyerlerdir. Road blockere göre daha küçük bir çukur ile montajı yapılan mantar bariyerlerin etrafına beton dökülerek sağlamlığı da artırılmaktadır. Mantar bariyerler orta güvenlik seviyesinin gerekli olduğu yerlerde genellikle belediyeler ve özel işletmeler tarafından kullanılır. Mantar bariyerlerin kullanım alanına ve kullanılacağı yere göre değişen mekanik, pnömatik ve hidrolik çalışma mekanizmasına sahip türleri mevcuttur.

Araç geçiş kontrolünde etkili olan bir diğer yöntem de yer tuzağıdır. Yer tuzağı 1 metreden 6 metreye kadar olan boyları ile istenilen her yere monte edilebilir. Kullanılacağı yerde ufak bir çukurun açılması ile monte edilebilen yer tuzağı ter yönden girmiş olan araçların lastiklerini patlatmaktadır.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.