Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Ege denince akla gelen ilk yiyeceklerden birisi zeytindir herhalde. Uçsuz bucaksız zeytin ağaçlarının uzandığı dönümlerce arazi Ege’nin güzelliğine güzellik katar. Bölge ekonomisinin büyük bölümünü oluşturan zeytin sektörü Türkiye’nin ihtiyacını karşılarken dünyanın birçok ülkesine de gönderim yapmaktadır.

Bu sektörün önde gelen üreticilerinden biri olan Olivola markası sunduğu kaliteli ürünlerle adından sıkça söz ettiren firmalardan bir tanesidir. Şirketin temel prensibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üretilen kaliteli zeytin ve zeytinyağı çeşitlerini bir araya toplayıp hem küçük işletmelerin kalkınmasına katkı sağlamak hem de tüketiciye kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunmaktır. Farklı damaklara hitap eden çok farklı türleri bulunan zeytinin ülkemizde tescilli 88 çeşidi bulunmaktadır. Birçoğunu bilmediğimiz bu zeytinleri tanıtmak ve tüketiciye sunmak kuruluş gayelerinden biridir. Ayrıca www.olivola.com.tr sitesinden yaptığı satışlarla tün Türkiye’ye ulaşabilmektedir.

Yine birçok çeşidi olan zeytinyağı, üretildiği bölgenin özelliklerine göre farklı tat, koku ve aromalarda olabilir. Damak zevkimize en uygun ürünü alabilmek için tadım yapmak çok önemlidir ve Olivola zeytinyağı kavında ürünlerin tadımını yapabilir ve en uygun ürünü bulabilirsiniz. Bunların yanında gurme severler için üretilen soğuk sıkım zeytinyağı ile farklı lezzetlere ulaşabilirsiniz. Normal yağ üretilirken 30 dereceye kadar ısıtılan zeytin hamuru soğuk sıkım zeytinyağı üretirken en fazla 27 dereceye kadar ısıtılır. Böylece ürün verimi azalırken, tadı ve kalitesi üst seviyelere çıkar. Barışın sembolü olan zeytinin her damak zevkine uygun bir çeşidi mutlaka vardır, bu yüzden denemeden almamak gerekir.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.