Termoform makinası

Sanayi alanında enerji tüketimi günlük olarak çok büyük miktarlara çıkmaktadır. Enerji tüketiminin az olduğu yüksek verimliliğe sahip ürünler günümüzde gündelik işler için kullanılmaya başlanılsa da bu durum endüstriye henüz yansımamış durumda. Isıl işlemlerin çokça yapıldığı endüstriyel alanda halen en çok tercih edilen makineler arasında rezistanslı termoform makinası yer alıyor.

Endüstri uzmanları tarafından da verimsiz ve yüksek enerji tükettiği söylenilen termoform makineleri için şimdilerde infrared ısıtma sistemleri yayılmaya başladı. İnfrared lamba içeren termoform makineleri çok daha hızlı ısıl işlem sunarken daha az enerji tüketmektedir. Otomotiv sanayisinden inşaat ve gıda sanayisine kadar yer alan skalada infrared teknoloji ile çalışan makinelere geçildiği vakit büyük oranda enerji tasarrufu sağlanabilir. Endüstriyel ısıtıcılarda infrared lambaların kullanımının sağladığı avantajlardan en çok boru tipi rezistanslar etkilenmektedir. Birebir değişim imkânının yer aldığı boru tipi rezistanslarda infrared teknoloji ile hot box adı verilen problem de ortadan kalkmaktadır.

Çok daha kaliteli ürünlerin üretilmesine imkân sunan infrared ısıtıcılar kontrol sisteminin, otomasyon sisteminin ya da ek donanımların değiştirilmesine gerek duyulmadan kullanılabilir. Hem daha komplike malzemelerin üretilmesine hem de ısıdan sağlanan kazancın artırılmasında etkili olan infrared ısıtma sistemleri çalışanlar için de daha kolay kullanıma ve daha iyi çalışma ortamına olanak sunmaktadır. Endüstriyel bir işletmenin infrared ısıtıcılara geçmesi için de yeni makineler almasına gerek yoktur, eski sistemde yer alan rezistanslar ve tavalar infrared rezistanslar ile kolaylıkla değiştirilebilir.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.