Web Tasarım ve Whmcs Tema

Bu makaleyi okuyorsanız eğer bir internet sitesinde gezintidesiniz demektir. Peki, hiç düşündünüz mü her gün bilgisayar başında sörf yaparken gezdiğimiz bu sitelerin nasıl yapıldığını hangi teknik terimlerin kullanıldığını? Ne Nedir Nasıldır gelin bu makalede bir göz atalım.

İnternet sitesi yaratma cümlesinin teknik olarak karşılığı web tasarım olmakla beraber ülkemizde de web tasarım hakkında önemli çalışmalar da yürütülmektedir. Bunlara en temel dayanak olarak son yıllarda meslek liselerinde Web Tasarım bölümlerinin açılmasını gösterebiliriz. Bunun yanında üniversitelerde de Web Tasarım Yazılım Pc mühendisliği gibi bölümlere büyük ilgi olduğunu da göz ardı edemeyiz.

Biraz daha derine inip konular hakkında daha teknik bilgi verirsek kullanmış olduğumuz bu internet siteleri kodlar ile oluşturulmaktadır. Ve kullanım amacına göre çeşitli sorular sorularak birbirlerinden ayrılırlar örneğin üye girişi gerektirmeyen sitelerde data base ( Siteye girilen bilgilerin kayıt edildiği yer ve genelde access dosyalarında depolanır ) bulunmaz ve sadece ürünlerin resminin ve yazıların bulunduğu temel bir site olur. Fakat üye girişinin yapıldığı her kullanıcının bir şeyler paylaştığı sitelerde ise database gereklidir.

Kodlardan biraz bahsedersek eğer en temel kod günümüzde web tasarıma adım olarak görülen “HTML” kodlarıdır ve temel bilgileri öğrenmeye yarar ve günümüzde internette kullanım oranı çok düşüktür. Genelde yazı ve tablo görüntülemeye yarar.

HTML kodları dışında olan kodlar şimdi yazıcakalrım şuan popüler ve kullanılan kodlardır profesyonel işlerde kullanılırlar.

Bunlar: Visual Basic, C#, SQL, Java, PHP gibi kodlardır tabi burada yazamadığım daha bir çok kod türü bulunmaktadır çünkü her geçen gün gelişmekte ve yeni şeyler üretilmektedir.

Son birkaç konudan bahsedersek eğer bunlardan birisi de VDS sunucu (Virtual Dedicated Server) dir.

Peki, VDS Nedir?

VDS: sanallaştırma mimarisinde kullanılan tüm sistem kaynaklarını sanal kullanımlardan bağımsız olarak yönetimine ve bağımsız olarak paylaşımına izin veren kullanım şeklidir.

Diğer bir terimimiz ise Hosting;

Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı: Ev sahipliği, barındırma veya barındıran anlamlarına gelmektedir. Hosting, hazırladığınız web sayfalarının yüklenmesi için gerekli alanın sunucularda sizin için ayrılmış alana denir.

Diğer web tasarım ile ilgili teknik terimlerden bazıları ise şu şekilde: Server, Domain, whmcs temaDesign, content, CSS vb.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.